INTEL (ir kiti) prisidirbo juodai

Per daug didelė ir svarbi naujiena, kad jos nepraneščiau jums.

Pastaruosius 10 metų INTEL gamino procesorius kurie turi didelį pažeidžiamumą. Problema yra tikrai labai rimta. Blogiausia yra turbūt ne tai, kad ji išvis egzistuoja, bet tai, kad jos ištaisyti neįmanoma mat problema ne software o hardware tipo.

LINUX, Microsoft ir macOS programuotojai puolė ieškoti sprendimo. Taip, jis yra. Perprogramuoti procesorius, nes dabar tai įmanoma. Tačiau įsidiegus šį atnaujinimą kompiuteris sulėtės spėjama nuo 5% iki 30%. Tai bus labai jaučiama tiek paprastam tiek profesionaliam kompiuterio vartotojui.

Linux pataisymą jau turi, tačiau norint jį įsidiegti reikia pakankamai didelio bagažo programavimo žinių. Microsoft pataisymo atnaujinimas numatomas ateinantį antradienį. Kada pasirodys macOS pataisymas dar nėra aišku. Panašu, kad Apple pastebėjo šį reikalą ir jam išleido pataisymą jau praeitais metais. Matomai pilnai pataisyti nesugebėjo, nes žada ir su sekančiu update lopyti šią skylę.

Kaip nurodoma naujienoje, „Intel“ procesorių klaida leidžia apeiti branduolio ir vartotojo kodo atskyrimą ir vartotojo procesui prieiti prie branduolio lygmens duomenų ar programinio kodo. Kitaip sakant tokią situaciją galima apibūdinti kaip - labai labai blogai!
Jeigu žadate artimu metu pirkti kompiuterį, venkite Intel procesoriaus viduje arba palaukite kol bus išleisti nauji INTEL procesorių modeliai. AMD procesoriai šios bėdos neturi.


[Atnaujinta 01/05] Apple patvirtino, kad visi „Mac“ įrenginiai turi „Meltdown“ ir „Spectre“ procesorių pažeidžiamumus ir, kad dalini šių klaidų pataisymai jau yra įdiegti „macOS 10.13.2“ versijoje.

[Atnaujinta 01/08] Intel oficialiai paneigė, kad šis pažeidžiamums yra susijęs tik su jų gaminamais procesais: "iš esmės visi šiuolaikiniai bet kur pritaikyti procesoriai naudoja procesą, vadinamą „prieigos atmintimi“, kurį aptiko „Google“ tyrėjai, neskelbę šios informacijos, kol kompanijos ieško sprendimo būdo". Tyrėjai nustatė rimtų saugumo spragų įrenginiuose su „Intel“, AMD ir ARM lustais ir su jais susijusiose operacinėse sistemose. Taigi, iš esmės pasirodo, kad ši spraga yra paveikusi visų "brandų" procesorius ir nuo to pabėgti nepavyks nei vienam.

[Atnaujinta 01/09] INTEL paskelbė, kad jungiasi su AMD ir ARM, kad kuo tiksliau užlopyti esamas bėdas mikroprocesoriuose. Nepriklausomas technologijų analitikas J.Gold pranešė, kad jo manymu esanti problema yra per daug išpūsta. Tuo tarpu "Microsoft" teigia, kad iki šiol nėra jokio pastebėjimo jog būtų pasinaudota esama padėtimi ir nenukentėjo nei vienas Windows vartotojas. Taip pat AMD atstovas spaudai pranešė, kad kylanti grėsmė iš tikro yra beveik lygi nuliui. Apple vakar išleido antrą atnaujinimą skirtą pataisyti esamą padėtį.

[Atnaujinta 01/10] Šiek tiek plačiau apie pažeidžiamumus:
Pirmoji klaida, pavadinta „Meltdown“, programišiams leidžia įveikti techninės įrangos barjerą, esantį tarp programų, kurias vykdo vartotojai, ir kompiuterio atminties – potencialiai ji programišiams suteikia galimybę iš kompiuterio atminties nuskaityti vartotojų slaptažodžius.
Antroji klaida, vadinama „Spectre“, yra ir „Intel“, ir AMD, ir ARM procesoriuose – išnaudoję šią klaidą, programišiai gali priversti šiaip jau korektiškai veikiančias programas perduoti jiems slaptą informaciją apie kitus vartotojus. Abiejų spragų išsamesnius aprašymus galima rasti šioje svetainėje.
O dėl labiausiai mums smegenis susukusios žinios - procesorių sulėtėjimas nuo 5% iki 30% - Intel pareiškė, kad tokie nuogąstavimai yra gerokai perdėti.

[Atnaujinta 01/15] Lūdna žinia pasitvirtino:
ARM paskaičiavimais 5% iš 120 milijardo procesorių kurie parduoti nuo 1991-ų metų yra "užkrėsti" vadinamuoju "Spectre" defektu. Kalbant apie "Meltdown" pažeidžiamumą procentas mažesnis. Microsoft teigia, kad Intel procesorių atnaujinimus abiems pažeidžiamumams turėtų pasirodyti iki šio mėnesio galo. AMD ir ARM atnaujinimus gaus šiek tiek vėliau, nes kompanijuose kilo problemų. Microsoft taip pat patvirtino, kad klaidų ištaisymas išties sulėtins Intel kompiuterius, o AMD netgi pradės strigti .

[Atnaujinta 01/16] INTEL bumas nesiliauja. Atrastas dar vienas šio procesoriaus pažeidžiamumas. Šį kartą tai yra labai nedidelė klaida, tačiau jos pagalba hakeriai gali pilnai perimti biznio klasės kompiuterių valdymą. Bet šioje istorijoje yra ir geroji pusė: užpuolikas pirmiausiai turi gauti fizinę prieigą prie kompiuterio .

[Atnaujinta 01/18] Pagaliau INTEL atliko testus kiek gi visgi procentų sulėtės procesoriai užlopyjus pažeidžiamumus. Vienus rezultatai nudžiugins, kitus vis tiek nuvils. Testuose dalyvavo šie procesoriai: "Coffee Lake", "2 x Kaby Lake", "Skylake". Testai atlikti su Windows10 ir Windows7. Pagal INTEL kompiuteriai neviršyjo 5% darbo našumo sulėtėjimo. Daugiau apie testą galite pamatyti šioje lentutėje.

[Atnaujinta 01/21] Sėdite sunerime? Galvojate kada išleis tą prakeiktą atnaujinimą kuris užlopys procesoriaus "kraujavimą" ? Džiugi naujiena ! Yra labai paprasta ir lengva programėlė "inSpectre" kuri patikrins ar jūsų procesorius jau gavęs atnaujinimus ir yra saugus. Tiesą sakant, ji skirta tik Windows vartotojams...

[Atnaujinta 01/24] Prasidėjo visiškas fiasko. Rodos lyg ir išleido pataisymus šioms problemoms spręsti, prasidėjo kitos. Kompiuteriai pakimba ar išmeta mėlyną mirties langą. Iš kitos pusės visiškai nestebina.. Per naktį programuotojai bando pakeisti 20-ies metų senumo nusistovėjusią sistemą.. Visa ta liečia ne tik naujuosius bet ir senus procesorius.

[Atnaujinta 01/25] Po pirmųjų atnaujinimų Intel procesoriams kompiuteriai pradėjo elgtis keistai: striginėti, persikrauti ar pasirodyti "mėlyname gražume". Panašu, kad Intel jau rado problemą dėl kurios visa tai vyko. Kol kas taisymas patikėtas tik Intel partneriams, bet ne už ilgo jis turėtų pasiekti ir paprastus vartotojus. Kaži ar po šio antro atnaujinimo nebus naujų paslėptų siurprizų ?

[Atnaujinta 01/26] Po viešų pranešimų apie procesorių pažeidžiamumus Intel kompanijos akcijos krito 5% o jų vienintelių rimtų konkurentų AMD akcijos pakilo net 11%. Šį pažeidžiamumą Intel slėpė ir laikė tik teorine grėsme iki tol, kol pernai pavasarį 22m jaunuolis Jannas sugebėjo iš pažeistos procesoriaus vietos ištraukti slaptus duomenis, kurių paprastai gauti nepavyktų. Žinoma jaunuolis buvo gerasis (Whitehat hacker) programišius ir dar birželio mėn. pasidalino savo pasiekimais su pačiu INTEL. Dabar Intel teigia jau ištaisiusi 90% savo lustų programinės įrangos klaidų.

[Atnaujinta 01/31] Pagaliau INTEL su geromis naujienomis. Kadangi sunkiai sekasi taisyti jų pačių padarytą broką, nes OS tampa nestabilios ir prarandama sparta, Intelis nusprendė išleisti naują procesorių kartą kurioje abu pažeidimai bus užlopyti gamykliškai. Šie procesoriai turėtų pasirodyti metų gale !.


Senesni įrašai ↲

[Atnaujinta 02/01] Neskaitant to, kad po pirmojo pataisymo OS stringa ir dingsta procesorių sparta, paaiškėjo, kad kai kuriais atvejais dar ir yra prarandami arba sugadinami duomenys. Intel oficialiai ragina neįrašinėti atnaujinimo tol, kol nebus išleista jo antra versija. O, bet, tačiau, Microsoft patys ėmėsi reikalų ir išleido atnaujinimą kuris nutraukia neprašytus kompiuterio persikrovinėjimus. Atnaujinimas nebus diegiamas automatiškai, todėl vartotojams reikės patiems tai padaryti. Taip pat šį atnaujinimą rekomenduojama diegtis tik jeigu kompiuteris turi persikraudinėjimo problemą.

[Atnaujinta 02/06] Džiugi naujiena AMD procesorių turėtojams. Microsoft išleido jau trečią „Windows 10 Fall Creators Update“ (versija 1709) pataisymą. AMD kaip ir Intel po pirmųjų pataisymų su vartotojais elgėsi nedraugiškai. Kai kurie kompiuteriai net neužsikraudavo. Dabar beliko sulaukti Intel atnaujinimo kuris ištaisys ne tik pagrindinius pažeidžiamumus, bet ir atnaujins atnaujinimus. Skamba keistai ar ne? Atnaujinimas bus automatinis, todėl jums nieko daryti nereikės.

[Atnaujinta 02/15] Sveikiname "Skylake" procesorių vartotojus. Intel tvirtina, kad išleistas atnaujinimas kuriam nebeturėsime priekaištų ir viskas veiks idealiai. Kada bus toks "idealus" atnaujinimas išleistas kitiems procesoriams kol kas nepranešama.

— 2018.02.15
Laisvalaikis - dar daugiau video

Kaip žinia aš mėgstu filmuoti ir filmuotis. Mano Youtube chanelle yra ne vien pamokos. Taip pat nemažai unboxinimų ir šiaip video iš mano asmeninio gyvenimo. Taigi nuplaukus Forumo įdėjai nusprendžiau ten talpinti naujausius video kurie nėra susiję su mokymu, bet susiję su manimi. Kadangi tinklapyje yra keliami vaizdo klipai, tinklapis atstovauja mano vardą, tai aš suasmeninau jį dar labiau. Dabar ne tik pamokos, bet ir dalelė manęs pačio :)

— 2018.01.25
Keičiame tinklapio spalvas?

Šitą projektą pradėjau ir kelis metus tesiau juodame fone. Toks dizainas laikėsi pakankamai ilgai. Tačiau vėliau perėjau prie šviesaus ir vėlgi kurį laiką laikiau šviesų. Dabar išaušo metas jums nuspręsti: kaip bus toliau? Grįšime prie pradmenų ir susigrąžinsime seną tamsų dizainą ar visgi liksime prie pakeisto šviesaus kurį matėte pastaruosius metus.

Tai nuspręs ne kažkas kitas, o jus. Atiduokite savo balsą tituliniame puslapyje ir taip nulemkite tinklapio išvaizdą ateinančius metus.

— 2018.01.21
Ar reikalingas forumas? - NE

Jau kurį laiką tinklapio viršuje, dešinėje pusėje kabo žalsvas neaktyvus mygtukas pavadinimu "Forumas". Turiu įdėja sukurti veikiantį forumą. Ką manote apie tokią įdėja? Ar tai reikalinga? Prašau palikti savo atsakymą balsavime ! O dabar plačiau kas tai per įdėja:

Pirmiausiai paklauskime kam tai? Manau tai būtų vieta kurioje jums suteikiama informacija išliktų ir nedingtų. Sakykim kaip pvz dabar "Pamokos kodas" ar informacija iš informacijos dalies tinklapyje.

Antra, kodėl nedaryti to su FB page'u? Galbūt ir išeitis, tačiau ten srautą sugaudyti yra kur kas sunkiau. Be to ten, jus negalite pareikšti savo nuomonės(na tik komentaruose) kurdami savo postus. Forume jus galėtumėt kurti savo postus ir žinoma sulaukti atsakymų ne tik iš manęs, bet ir vieni iš kitų. Taip, ten jus galėtumėt bendrauti ir tarpusavyje.

Trečia, ar dalyvautumėte forumo veikloje? Prašau palikti savo balsą tituliniame tinklapyje ir taip kartu nuspręsime ar verta įgyvendinti tokią įdėją.
Ačiū !

Ačiū balsavusiems. Nusprendėte, kad jis nereikalingas.

Konkursas - kas tu toks?

Štai ir atėjo metas konkursui. Svarsčiau ką tokio simboliško jums padovanoti šiais metais. Pagalvojau, kad galbūt tai, ką visada turėsite su savimi (juk raktus visada turite arne?) - raktų pakabuką. Šiame sezone bus penki nugalėtojai su penkiais skirtingais prizais ! O prizų turiu įvairaus plauko žmonėms: GTA maniakams, CS teroristams, pasaulio valdovams, anonymous fanams na ir tikriems šūdžiams.

Taigi kas laimėjo?

  1. GTA maniakas yra: Erikas Jurkus
  2. CS teroristas 4ever: Elvinas Uleris
  3. Pasaulio valdovu tapo: Paulius Bendaravičius
  4. Po anonymous slapyvardžiu slepiasi: Dovis Karolis Kazlauskis
  5. Ir tikras šūdžius liko: Valdas Stuopelis